moje podróże

13-05-2016

Pomimo niesprzyjającej pogody Muzeum AK w Krakowie odwiedziło w noc z 13 na 14 maja około 5 800 gości. Czekała na nich rekonstrukcja przed budynkiem, prezentacje spadochronów, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, pokazy filmowe, koncert Orkiestry Kameralnej i stoiska militarne.

Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” zainscenizowała przed budynkiem Muzeum rozbicie posterunku UB. W pokazie wzięło udział około 20 rekonstruktorów oraz… radziecki samochód typu GAZ. W związku z 75. rocznicą pierwszych zrzutów Cichociemnych na teren okupowanej Polski, które miały miejsce w lutym 1941 roku, Paweł Moszner z Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych Fundacji DELTA im. Cichociemnych i Spadochroniarzy PSZ przedstawił technikę skoku, sprzęt spadochronowy oraz kilka filmów ze skoków, a na dziedzińcu zaprezentował spadochron Irving – model, który wykorzystywali Cichociemni. Zwiedzający, w tym licznie zgromadzone dzieci, mogli zobaczyć poszczególne elementy spadochronu, włącznie z rozłożoną czaszą. W ciągu całej nocy pod szklanym sufitem dziedzińca można było oglądać podświetlony współczesny spadochron zapasowy AZ-95. Pod nim Jednostka Wojskowa Nil prezentowała wyposażenie i uzbrojenie żołnierza wojsk specjalnych, skoczka spadochronowego oraz sprzęt łączności i rozpoznania. 5 batalion dowodzenia prezentował sprzęt łączności, a przed budynkiem stał należący do jednostki Honker ze sprzętem nadawczym.

Podczas Nocy Muzeów odbyło się 5 tur zwiedzania ekspozycji stałej z przewodnikiem, a dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach „Poznajmy współczesnych rycerzy” i „Dalsze losy Cichociemnych”. Od 21:00 można się było również posilić grochówką przygotowaną przez 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz chlebem Piekarni „Hartabus” z Sygneczowa. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Krzeszowic instruowali w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a Stowarzyszenie Terytorialni.pl oraz firmy Rosomak Szkolenia Taktyczne i Zenith 9 prezentowali wyposażenie wojskowe i broń. W auli odbył się również wspaniały koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego pod dyrekcją Tomasza Półtoraka. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Jana Karskiego można było zobaczyć filmy dokumentalne: „My Cichociemni” i „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie” oraz spektakle Sceny Faktu Teatru Telewizji: „Pseudonim Anoda” i „Kontrym”.a

 Mój brat właśnie sprawdza broń, brygada NIL z Krakowa pozwalała na pooglądanie broni.

W muzeum można było poćwiczyć strzelanie do poruszającego się czołgu w symulatorze.

Filmik z rekonstrukcji ataku na posterunek UB przez żołnierzy AK.

 Gablota  z mundurami i bronią maszynową na wyposażeniu AK, pamiętajmy, że często ukrywali się w lesie i byli nazywani "bandytami" przez władze PRL.

 Opatrunki jakie mieli przy sobie żołnierze,które były na wyposażeniu wojska przed wojną.

 Na szklanej szybie piękne godło.

 Wspaniale pokazane wnętrze samolotu, jak wyglądało przygotowanie do skoku z spadochronem. Było to niebezpieczne, gdyż samolot porusza się z dużą prędkością.

 Widać otwór w poszyciu samolotu i spadochroniarza, który już za chwilę skoczy w czarną otchłań.

 

Mundury polowe niemieckiej armii, często na ten widok nasze babcie i dziadkowe by zapłakali, przypominając sobie te straszne lata z ich młodości.

 Oto zdjęcie kata.... nic dodać nic ująć

 

 

 

 Najwyższy nominał pieniądza papierowego używanego w czasie wojny w Polsce.

 

wspaniałe plakaty

 

można dokładnie je obejrzeć w samym Muzeum

Ogłoszenie laureatów twórców plakatów.

 

 

Szukaj

Zapisz się do otrzymywania wiadomości o nowościach na stronie:

Prawidłowo dokonano wpisu

Translate for English

Polish English

CB Online

  • Online Users: 0
  • Offline Users: 1
  • Guests: 13

Jeśli chcesz zostać poinformowany o nowych rysunkach zapisz się:

Nazwa:
Email:

Liczba odwiedzin:

1.png2.png1.png3.png1.png8.png
Dzisiaj:36
Wczoraj:38
W tym tygdoniu:340
W tym miesiącu:1245
Wyświetleń łącznie:121318

Visitor Info

  • Adres ip odwiedzającego: 18.232.53.231
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Liczba osób na stronie:

1
Online

sobota, 17, sierpień 2019 21:33

Enej

Staszić Tarnowskie Góry

Natalia Shroeder

Music Poland

Ok, Art - Galeria Sztuki

Грязная вода в квартире? Закажите фильтры для квартиры