moje podróże

Witajcie, kolejny opis tego co mogłam zobaczyć na własne oczy dotknąć i poczuć będąc w Warszawie.

z rejonu Starego Miasta przenoszę się nad Wisłę w okolice Centrum Nauki Kopernik.

 

 

Multimedialne stoiska, bardzo ciekawe np. tutaj na podstawie 3 różnych map czyli opadów, ciśnienia i nasłonecznienia należy zidentyfikować jaka jest pogoda. Po 2 próbie przyznam się udało mi się bezbłędnie.

Poniżej moja siostra... mój cień ;)

 

Skafander kosmiczny, można poczuć jak się w nim czuje kosmonauta.

Moja siostra rozmarzona, chyba już mi odleciała w kosmos?

 

Czas na zabawę - myślenie i naukę.

udało mi się uzyskać prawidłowy wynik, gra polega na takim dobraniu w przemyśle tworzenia energii kopalnianej, słonecznej, wiatrowej oraz samochodów na prąd i na ropę by znaleźć równowagę pomiędzy potrzebami ludzki a możliwościami utrzymania zdrowego środowiska na naszej Ziemi.

bardzo dużo zabawy przy nauce.

No i już teraz ja jestem kosmosie, widok naszej planety zapiera dech.

Wydaje mi się, że widzę Ocean Spokojny, choć jak widać jest dość dużo chmur.

Przestrzeń kosmicznaprzestrzeń poza obszarem ciał niebieskich. Za granicę pomiędzy Ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną przyjmuje się umownie wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie przebiega umowna linia Kármána. Ściśle wytyczonej granicy między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną nie ma. Fizycy przyjmują 80–100 km.

Jakie widoki! Tak się zastanawiam, gdyby była awaria i bym np. wyleciała na zewnątrz statku kosmicznego to: Przyczyną śmierci organizmu wystawionego na działanie próżni jest całkowita utrata tlenu z organizmu, a co za tym idzie ustanie akcji serca. Człowiek nie zamarza gwałtownie, nie zagotowuje mu się krew ani nie wybucha.

Przyjęto założenie, iż człowiek wystawiony na działanie próżni kosmicznej straci przytomność w ciągu 9–11 sekund z powodu gwałtownej utraty tlenu z organizmu. Wstrzymywanie oddechu przyniesie jednak bardziej katastrofalne skutki w postaci rozerwania płuc i dostania się pęcherzyków gazu do opłucnej. Na skutek zmiany ciśnienia w jamie brzusznej w pierwszych kilku sekundach możliwe jest nastąpienie zapaści sercowo-naczyniowej, również prowadzącej do utraty przytomności.

Traktat o przestrzeni kosmicznej stanowi, że przestrzeń kosmiczna wraz z wszelkimi znajdującymi się w niej ciałami niebieskimi nie może być zawłaszczana przez państwa i jest otwarta dla badań i użytkowania na równych zasadach przez wszystkie kraje. Do przestrzeni kosmicznej nie wolno wprowadzać jakichkolwiek obiektów przenoszących broń masowego rażenia.

A jaka jest temperatura na zewnątrz? . W przestrzeni kosmicznej, w okolicach orbity Ziemi, ciała wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych rozgrzewają się do temperatury przekraczającej 100 °C, natomiast pozostające w cieniu oziębiają się nawet poniżej –180 °C.

Czas wracać na Ziemię, z tego co wiem lądownik ląduje pod odpowiednik kątem by nie spłonąć w atmosferze a na końcu otwiera się spadochron. Czas koło 20 min.

https://tvnmeteo.tvn24.pl/wideo/tak-mogloby-wygladac-ladowanie-ladownika-na-marsie,49,7,1669145.html

 

kolejny wspaniały multimedialny punkt. Pokazuję się tu 2 kamery jedna śledzi normalnym obrazem jasny punkt symulujący słońce, które się przesuwa po skorupie naszej Ziemi i druga podczerwień ukazująca obszary temperatury. Wiadomo tam,gdzie jest  punkt tam jest najwyższa temperatura.

Poniżej widać. i kamerę i globus. Mój tata z wujkiem najdłużej przy tym byli, interesowali się od strony technicznej całą konstrukcją.

 

Dziękuję za przeczytanie, mam nadzieję, że Wam się  spodobał mój artykuł i że wkrótce też przyjedziecie do Planetarium Kopernika by  sami to zobaczyć.

Piszcie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj

Zapisz się do otrzymywania wiadomości o nowościach na stronie:

Prawidłowo dokonano wpisu

Translate for English

Polish English

CB Online

  • Online Users: 0
  • Offline Users: 1
  • Guests: 11

Jeśli chcesz zostać poinformowany o nowych rysunkach zapisz się:

Nazwa:
Email:

Liczba odwiedzin:

1.png2.png3.png8.png1.png8.png
Dzisiaj:38
Wczoraj:51
W tym tygdoniu:89
W tym miesiącu:1365
Wyświetleń łącznie:123818

Visitor Info

  • Adres ip odwiedzającego: 18.207.136.184
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Liczba osób na stronie:

1
Online

wtorek, 17, wrzesień 2019 16:54

Enej

Staszić Tarnowskie Góry

Natalia Shroeder

Music Poland

Ok, Art - Galeria Sztuki

Грязная вода в квартире? Закажите фильтры для квартиры